Zęby mądrości – metody leczenia

Każdy prawidłowo rozwijający się człowiek powinien posiadać trzydzieści dwa zęby. Niestety tylko nieliczne osoby posiadają kompletne uzębienie.

Zęby, które wywołują najwięcej problemów oraz stanów chorobowych to trzecie zęby trzonowe, nazywane także ósemkami. Są to zęby stałe, które wyrastają jako ostatnie. Dzieje się to zwykle pomiędzy siedemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia, jednak istnieją przypadki, kiedy zęby mądrości nigdy nie wyrastają. Ósemki to zęby [tu: ząb mądrości info z wikipedia.org], które służą do żucia oraz rozdrabniania pokarmów. Niestety mogą przysporzyć wielu problemów.

Często występuje na nich zaawansowana próchnica, która jest wskazaniem do usunięcia całego zęba. Ósemki często rosną także w nieodpowiedniej pozycji, co powoduje skrzywienie innych zębów. Ogromnym problemem jest fakt, że zęby mądrości należy usuwać chirurgicznie. Bardzo często osoby, które posiadają ósemki, mają ogromny problem związany z licznymi zranieniami wewnętrznej strony policzka, które powstają w wyniku kaleczenia podczas gryzienia pokarmu. Niestety często poddawane są one ekstrakcji, czyli usunięciu. Po zabiegu tym należy przestrzegać wielu zaleceń.

Aby uśmierzyć ból można zastosować zimne okłady żelowe oraz zalecane jest ssanie kostek lodu lub spożywanie zimnej wody. Kiedy metody te nie działają, należy wkroczyć z farmakoterapią, czyli zastosować paracetamol, ibuprofen lub inny środek łagodzący ból, który powinien być przepisany przez stomatologa. W aptekach możemy dostać także żele o działaniu przeciwbólowym, które zawierają w swoim składzie także mentol, nadający przyjemne odczucie chłodu. Po zabiegu usunięcia ósemki należy także zaprzestać palenia papierosów oraz powinno się uważać na wydmuchiwanie nosa, ponieważ wysokie ciśnienie może spowodować rozejście się szwów. Pacjenci, którzy przeszli ten zabieg, powinni także przez pierwszą dobę wstrzymać się od mycia zębów. Warto także zaopatrzyć się w słomki do picia i spożywać jedynie posiłki półpłynne. Koniecznie należy wykonywać płukanie jamy ustnej naparami rumianku, który działa łagodząco i przeciwzapalnie.

W Rybniku możemy znaleźć wiele gabinetów stomatologicznych, w których przeprowadzane są zabiegi usunięcia ósemek. Możemy je znaleźć w katalogu [tu: lista gabinetów w Rybniku dentysta-stomatolog.com] o nazwie,,dentysta Rybnik” lub,,stomatolog Rybnik”, w którym zamieszczono adresy oraz numery kontaktowe do najlepszych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>